Florida Old Time Music Championship

clear150

2010 Winners
clear150

Harmonica

1. Bob Buttons Brooksville, FL

2. Fred Knight Sarasota, FL

3. Jeff Janecek Dade City, FL

4. Bruce Cowe Angola, NY

4. Joe Fariello Cooper City, FL

Dobro

1. Tom LaRocca Punta Gorda, FL

2. Fred Knight Sarasota, FL

3. Barry Brogan Titusville, FL

Autoharp

1. John McClure Sebring, FL

2. John Amon Pompano Beach, FL

3. Brian Symonds Venice, FL

4. Denise Adams Clearwater, FL

Old Time Singing – Men

1. Roger Amundsen Longwood, FL

2. Ron Whisler Edgewater, FL

3. Chris Frontiero Clearwater, FL

4. Michael Duff Pompano Beach, FL

Old Time Singing – Women

1. Gailanne Amundsen Longwood, FL

2. Pamela Jo Hatley Tampa, FL

3. Linda Fackeldey Tampa, FL

4. Cindy Roy Tampa, FL

Old Time Singing – Groups

1. Jubal’s Kin Longwood, FL

2. Cruddy Puppets South FL

3. Just In Time Edgewater, FL

4. Half Pleasant Sarasota, FL

Finger Pick Guitar

1. Ed Allen Windermere, FL

2. Alden Wightman St. Cloud, FL

3. Michael Duff Pompano Beach, FL

4. Jim Robertson Sebring, FL

Appalachian Dulcimer

1. Gailanne Amundsen Longwood, FL

2. Michael Vicky Northwestern PA

3. Jay Gimelli Trenton, FL

4. Roger Amundsen Longwood, FL

Hammered Dulcimer

1. Michael Vickey Northwestern PA

2. Judy Jackson Clermont, FL

Beginning Old Time Banjo

1. Tom Hammett Brooksville, FL

2. Lauren Mayeux Orlando, FL

Beginning Fiddle

1. Elizabeth Porter San Antonio, FL

2. Alison Tengzelius Port Richey, FL

3. Nika Gorski Spring Hill, FL

4. Kitty Amaral Elk Creek, VA

Rhythm Instruments

1. Chuck Spano Ormond Beach, FL

2. Roger Amundsen Longwood, FL

3. John Seykora Old Town, FL

4. Harold Neal San Antonio, FL

Flat Pick Guitar

1. Tom LaRocca Punta Gorda, FL

2. Robert Feathers Palm Beach, FL

3. Michael Duff Pompano Beach, FL

4. Sue Griffiths Spring Hill, FL

Mandolin

1. Mark Horn Myakka City, FL

2. Jay Gimelli Trenton, FL

3. Max Williams Gainesville, FL

4. Lauren Mayeux Orlando, FL

Old Time Banjo

1. Ron Whisler Edgewater, FL

2. Gailanne Amundsen Longwood, FL

3. Parker Allen Windermere, FL

4. Nancy Greene

5. Butch Strayer St. Pete Beach, FL

Senior Fiddle

1. Gailanne Amundsen Longwood, FL

2. Lauren Mayeux Orlando, FL

3. Jay Gimelli Trenton, FL

4. Allen Hood St. Augustine, FL

5. Jim Marks Gainesville, FL

Old Time String Band

1. Jubal’s Kin Longwood, FL

2. The Pleasant Family Central FL

3. Foggy Creek Band Trenton, FL

4. Smoked Mullet Brevard, NC/Elkins, WV

5. Cruddy Puppets South FL

The Bruce Hartmann Best Hat Award

Lauren Mayeux

Cousin Thelma Boltin Service Award

Roger and Suzann Walton

John and Geneva Ware

Joel Burki

Edward Lee Flemming Jr. Award

Ron and Joanne Whisler


Additional information