clear10

2012
Florida Old Time Music Championship

  Pioneer Florida Museum, Dade City

Harmonica

  1. Joe Reina                             Lutz, FL

  2. Joe Fariello                           Ft. Lauderdale, FL

  3. Gus Ohmos                           Gainesville, FL

  4. Brian Symonds                      Venice, FL

 

Dobro

  1. Harold Thomas                     Dade City, FL

 

Autoharp

  1. Brian Symonds                     Venice, FL

  2. Paul Ramey                         Tallahassee, FL

 

Old Time Singing – Men

  1. Brian Symonds                      Venice, FL

  2. Joe Fariello                           Ft. Lauderdale, FL

  3. Pete Easton                          Deland, FL

  4. Ron Whisler                          Edgewater, FL

 

Old Time Singing – Women

  1. Pamela Jo Hatley                    Tampa, FL

  2. Cindy Roy                              Tampa, FL

  3. Peggy Lamoureux                    Hudson, FL

  4. Carolyn Dunn                          Nokomis, FL

 

Old Time Singing – Group

  1. Bill Dudley) & Pamela Jo Hatley Dade City/Tampa, FL

  2. The Krieger Family                  West Palm Beach, FL

  3. Just in Time                          Edgewater, FL

  4. Joe Markus                           Lutz, FL

 

Fingerpick Guitar

  1. David Russell                         Apopka, FL

  2. Bill Dudley                             Dade City, FL

  3. Joe Reina                              Lutz, FL

  4. Jim Marks                              Gainesville, FL

 

Appalachian Dulcimer

  1. Michael Vickey                     North East, PA

  2. Clayton Jones                      West Palm Beach, FL

 

Hammered Dulcimer

  1. Michael Vickey                      North East, PA

  2. Susana Iglesias                     Miami, FL

  3. Chris Collins                         Port Charlotte, FL

Beginning Old Time Banjo

No Contestants

 

Beginning Old Time Fiddle

  1. Michael Krieger                     West Palm Beach, FL

  2. Kimberly Krieger                    West Palm Beach, FL

    Special Blue Ribbons

Jared Barnes                                Yankeetown, FL

Theodore Charts                           St. Petersburg, FL

Elizabeth Porter                            Clearwater, FL

Nick Charts St.                             Petersburg, FL

 

Rhythm Instruments

  1. John Seykora (washtub bass)    Old Town, FL

  2. Carol Taktikian (spoons)            Edgewater, FL

  3. Clayton Jones (limberjack)         West Palm Beach, FL

  4. Chuck Spano (washboard)         Orange Beach, FL

 

Flat Pick Guitar

  1. Danny Smith                          Baxley, GA

  2. David Russell                         Apopka, FL

  3. Michael Duff                          Ft. Lauderdale, FL

 

Mandolin

  1.  

    Angelee Kriege                      West Palm Beach, FL

     

  2. Michael Duff                   Ft. Lauderdale, FL

  3. Buff Morris                     Ben Franklin, TX

  4. Sally Lawrence               Brooksville,FL

 

Old Time Banjo

  1. Chuck Levy                      Gainesville,FL

  2. Angelee Krieger                 West Palm Beach, FL

  3. Ron Whisler                      Edgewater, FL

  4. Carroll Smith                     Lake Wales, FL

  5. Laurie Baardse                   Largo, FL

 

Senior Fiddle

  1. Chuck Levy                          Gainesville,FL

  2. Susana Iglesias                     Miami, FL

  3. Carol Taktikian                      Edgewater, FL

  4. William Wascher                    Land O' Lakes, FL

  5. David Pugh                           Loxahatachee, FL

 

Old Time String Band

  1. Uncle Buddy's Cane Grinders   Greenwell Springs, LA

  2. The Krieger Family           West Palm Beach, FL

  3. Smoked Mullet                Brevard, NC/Punta Gorda, FL

  4. Just in Time                   Edgewater, FL

  5. Dusty Road Rangers         Ft. Lauderdale, FL

Additional information